This site is an archive of Diffractions Collective material from 2013 – 2023
For 2023 and beyond see diffractionscollective.com

The Conflict in Syria: An Analysis

Written in

by

Guest Lecturer: Robin Yassin-Kassab

 
Walter Benjamin said “Behind every fascism is a failed revolution.” Robin Yassin-Kassab will talk about the Syrian revolution, its crushing by various, often competing, forces of counter-revolution, and the results, which are at once atavisitic and post-modern.
He will discuss the revolutionary moment, when time appeared to concertina, and new forms of organisation and culture were practised, and also consider sectarianism and (versions of) jihadism as hyperstitions, looking at nihilism both in Syria and internationally. He will also comment on the misunderstandings and mythologizing of Syria in the West, and the ‘Syrianising’ of the West, and what that suggests for contemporary Western culture and politics. Literature and sci-fi will also offer new perspectives on the discussed topics.
 
Robin Yassin-Kassab is co-author (with Leila al-Shami) of Burning Country: Syrians in Revolution and War, shortlisted for the 2017 Folio Prize. He is also the author of The Road From Damascus, a novel. He writes short stories, book reviews, and cultural and political journalism mainly focused on the Arab world.
 

 
CZ

Walter Benjamin jednou podotkl, že „za každým fašizmem je třeba vidět zmařenou revoluci“. V této přednášce bude Robin Yassin-Kassab hovořit o revoluci syrské, a o tom, jakým způsobem byla z různých stran potlačena často protichůdnými, protirevolučními silami, a o následcích, které jsou současně atavistické i post-moderní.
Bude mluvit o momentu revoluce, kdy čas sám se zdál tvárný, a kdy nové způsoby společenské organizace a kultury se začínaly dostávat do praxe. Také se bude vyjadřovat na téma sektářství a různých verzí džihádu a jiných předpověr [hyperstitions] v kontextu syrského i světového nihilismu. Dále bude mluvit o zdánlivém neporozumění, a mýtech, které o Sýrii na západě kolují. Sýrie se na západě také jistým způsobem prosazuje, což má na současnou západní politiku a kulturu dalekosáhlé následky. Svou tezi podpoří příklady z beletrie, a to převážně ze žánru sci-fi.


Robin Yassin-Kassab je spoluautor (společně s Leilou al-Shami) knihy „Burning Country: Syrians in Revolution and War“, která se dostala do užšího výběru ceny Folio pro rok 2017. Je také autorem románu „The Road From Damascus“. Píše krátké povídky, recenze, a kulturní i politickou žurnalistiku, převážně na témata spojená s arabským světem.

 

 
Facebook event: https://www.facebook.com/events/359786654458754
26th September @ Tranzitdisplay, Prague
 


More lectures:

[su_posts tax_term=”4″ tax_operator=”0″ order=”desc”]

Diffract this //

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.